האם אלוהים דורש מנאנסת להתחתן עם האנס שלה?

אחד הטיעונים הנפוצים ביותר בקרב המתנגדים לתנ"ך ולאמונה באלוהים המקראי הוא על כך, שלכאורה, אלוהים דורש מאישה שנאנסת להתחתן עם האנס שלה, זאת על פי ספר דברים פרק כב׳ פסוק כח׳.

אז האם אישה שנאנסת אמורה להתחתן עם האנס שלה?

טענה זו תיהיה בעצם הוצאת פסוק מהקשרו; אישה שנאנסת אינה אמורה להתחתן עם האנס שלה, אי אפשר לקרוא פסוק זה מבלי לקחת בחשבון פסוק אחר: שמות פרק כב׳ פסוקים טו׳-טז׳.

לפי התרבות שהיתה נהוגה באותה העת, אך ורק לאביה של האישה יש הסמכות והמילה האחרונה בהחלטה עם מי היא כן תתחתן ועם מי היא לא תתחתן. בחור שמתאהב בבחורה ומעוניין לשאת אותה לאישה, עליו להגיע אל האב ולבקש את יד בתו, בעוד האב אמור לבחון היטב את הבחור ולהחליט, אם לדעתו, הבחור טוב לבת שלו או אם לוא. במקביל, צריך הבחור להתחייב לשלם 50 שקלי-כסף לאב עבור הבחורה שאותה הוא רוצה לשאת.

מן הסתם, שום אב לא יראה במי שאנס את הבת שלו כמספיק טוב עבור בתו ויסרב לתת לו אותה. אבל הצד השני, האנס, בכל מקרה מחויב ל"חוזה", שהרי הוא בעל את הבחורה מבלי שביקש את ידה או המתין לאישור אביה.

במילים אחרות, האנס חייב לשלם 50 שקלי-כסף קנס למשפחת הנאנסת מבלי שהיא חייבת להתחתן איתו (מאחר שהאב מן הסתם, כנראה, יסרב לו).

אגב, 50 שקלי כסף בתקופת המקרא שווה ערך לעבודה קשה מאוד, לעיתים אף של חודשים רבים.

אולי גם יעניין אותך: