מה בנוגע לאלו שלעולם לא שמעו על ישוע?’

הכתובים מלמדים שאלוהים חפץ בכך שכולם יוושעו (הראשונה טימותיאוס ב:4, השנייה לפטרוס ג:9)
אז איך הוא ישלח אנשים לגיהינום שבגלל חוסר מידע הם לא האמינו בו?

כתוב ברומים א 18 שאלוהים הוא אל צודק. הוא לא ישפוט אנשים שכן שמעו על ישוע לפי אותו קנה מידה כמו את אלו שלא שמעו עליו. אלא, אלוהים ישפוט אנשים שלא שמעו על ישוע לפי המידע שכן היה נגיש להם. בואו נקרא את אל הרומים א 18
רומים א 18:
וְאָמְנָם זַעַם אֱלֹהִים נִגְלֶה מִן הַשָּׁמַיִם עַל כָּל עַוְלָתָם וְרִשְׁעָתָם שֶׁל בְּנֵי אָדָם בְּנֵי אָדָם הַמְעַכְּבִים בְּרִשְׁעָתָם אֶת הָאֱמֶת; 19 כִּי מַה שֶּׁנּוֹדַע עַל אֱלֹהִים גָּלוּי בְּקִרְבָּם, שֶׁהֲרֵי אֱלֹהִים גִּלָּה לָהֶם. 20 הֲלֹא עַצְמוּתוֹ הַנֶּעְלֶמֶת, הִיא כֹּחוֹ הַנִּצְחִי וֵאלֹהוּתוֹ, נִרְאֵית בְּבֵרוּר מֵאָז בְּרִיאַת הָעוֹלָם בִּהְיוֹתָהּ נִתְפֶּסֶת בַּשֵּׂכֶל בְּאֶמְצָעוּת הַדְּבָרִים שֶׁנִּבְרְאוּ. לָכֵן אֵין לָהֶם בַּמֶּה לְהִצְטַדֵּק.
על פי הקטע הזה אין אחד שיוכל לעמוד לפני אלוהים במשפט ולתרץ לפניו למה הוא לא האמין בו. אלא, כולם יכולים לדעת שאלוהים קיים והם יכולים לדעת דרך המצפון שלהם את המוסר של אלוהים ואת זה שהם לא הצליחו לחיות על פיו. לכן, רק על בסיס הבריאה והמצפון מספיק שכולם יבינו שהם אשמים לפני אלוהים.
אפשר להבין מכאן שאנשים שלא שמעו על ישוע כן יכולים להיענות להתגלות שכן הייתה להם, לחזור בתשובה והקורבן של ישוע יהיה תקף עליהם למרות שביודעין הם לא שמעו על הקורבן של ישוע. דוגמאות לכך הם איוב ואברהם. לא הייתה להם מודעות לגבי ישוע, למרות זאת הם נענו\נכנעו למידע שהיה להם אודות אלוהים והייתה להם מערכת יחסים איתו. ולכן הקורבן של ישוע תקף עליהם.

אז אם יש אנשים שלא נושעים בזכות ההתגלות הכללית שדיברנו עליה ברומים א 18 (בריאה ומצפון), למה לאנשים האלה אלוהים לא דאג שהם ישמעו את הבשורה ויושעו?
אין אנשים כאלה. אלוהים בריבונות שלו, ארגן את העולם כך שהוא דאג שמי שיגיב בכניעה לבשורה שלו אם רק ישמע, כן ישמע את הבשורה, וכתוצאה מכך יוושע. אלו שלא מגיבים בכניעה להתגלות של אלוהים בטבע ובמצפון שלהם גם לא היו מגיבים בכניעה אם הם היו שומעים את הבשורה. לכן, אף אחד אינו אבוד רק בגלל חוסר מידע או בגלל שהוא נולד בזמן או במקום הלא נכון.
ניתן למצוא אישור לכך במעשי השליחים יז 26-27: מֵאָדָם אֶחָד הוּא יָצַר אֶת כָּל עַמְמֵי בְּנֵי אָדָם לְהוֹשִׁיבָם עַל פְּנֵי כָּל הָאָרֶץ, וְיָעַד זְמַנִּים קְבוּעִים וְקָבַע אֶת גְּבוּלוֹת מוֹשָׁבָם – 27 לְמַעַן יְחַפְּשׂוּ אֶת הָאֱלֹהִים; אוּלַי יְגַשְּׁשׁוּ אַחֲרָיו וְיִמְצְאוּ אוֹתוֹ, אַף שֶׁאֵינוֹ רָחוֹק מִכָּל אֶחָד מֵאִתָּנוּ.
אלוהים ידע מלכתחילה מי יאמין והוא בחר את הזמן ומקום לידתם והוא מספק להם מספיק ראיות בשביל שהם יאמינו וינחלו חיי עולם.

אולי גם יעניין אותך: