האם החיים הם תוצר של אקראיות?

קחו בחשבון את חוסר הסבירות המדהים לכך שלמופע האבולוציוני בכלל תהיה התחלה. אנשים מדברים כאילו היה הדבר עובדה מוצקה – אבל האמת היא, שלאיש אין הסבר מדעי הגיוני איך מולקולות, הנושאות מידע מורכב, הנדרש אפילו בשביל "חיים ראשוניים", צמחו ללא התערבות של אינטליגנציה חיצונית. לעומת זאת, קיימות סיבות מדעיות טובות מאוד להאמין כי דבר זה הוא בלתי אפשרי.

לעיתים קרובות מתעלמים מכך שמאפייני התא, המאפשרים לו חיים, לא ניתנים להסבר רק בהתייחסות למאפיינים הכימיים של אבני הבניין שלו. באותה דרך, מכלול המאפיינים של מכונית לא ניתi להסבר על ידי מאפיינים של גומי, מתכת, פלסטיק וכד'. הרעיון, או הקונספט, של מכונית, נכפה "מבחוץ" על החומר הגולמי הגס. דרוש חומר/אנרגיה בתוספת מידע, שהוא תכונה לא-חומרית, הנישאת על-ידי החומר, אבל לא צומחת ממנו.

אם כל מה שהיה צריך זה ההרכב הנכון, למה אין אנו רואים יתושים שנמחצו למוות, חוזרים לחיים מידי פעם? אולי יקרה הדבר אם נוסיף אנרגיה? בוודאי שלא. הדבר צורך יותר מאנרגיה והמרכיבים הנכונים; דרוש סדר, ארגון – וכמובן, מידע. יצורים חיים מקבלים את המידע שלהם מהוריהם, אבל מעולם לא נצפה חומר הצומח מתוך חומר גולמי ולא מתוכנן.

האם החיים הם תוצר של אקראיות

רצף

כולם יודעים שהחיים תלויים בפולימרים נושאי מידע. אלו הן שרשראות ארוכות של מולקולות; פעולתם תלויה ברצף בהן מסודרות תת-היחידות, בדיוק כפי שפעולתה של תוכנת מחשב תלויה ברצף הסמלים בפקודות התוכנה.

על מנת להסביר כיצד מנגנון שכזה יכול היה להתפתח, "הברירה הטבעית" היא חסרת תועלת, מאחר ואתה צריך את היכולת של מערכת ליצור העתקים של עצמה לפני שניתן יהיה לדבר על ברירה. אבל שיכפול עצמי דורש נשיאת מידע, מנגנון מתוכנן. במילים אחרות, נצטרך תוכנה נושאת מידע על מנת להסביר את מקורה של תוכנה נושאת מידע; לא התחלה טובה לתיאוריה על מוצא. השורה התחתונה היא שתומכי האבולוציה חייבים להאמין, כי מידע צמח על-ידי אקראיות טהורה.

זוכה פרס הנובל, סר פרד הויל, כתב בספרו, "אבולוציה מן החלל" (Evolution from Space), שהסיכוי כי אפילו מולקולה נושאת מידע ארוכה אחת שכזו תצמח באקראיות, הוא כמו הסיכוי לביצוע הדבר הבא: אין ספור אנשים עיוורים יעמדו כתף אל כתף עד כי ימלאו את מערכת השמש שלנו, כולם יסובבו בידיהם קוביות הונגריות – וכולם, ביד המקרה, יצליחו לפתור את הפאזל הזה באותו הזמן!

 

אולי גם יעניין אותך: