היגיון כנגד נטורליזם

האם קיים היגיון בהשקפה הנטורליסטית? כולנו מודעים לכך שחוקי ההיגיון קיימים וש:

  1. כולנו מחויבים להם.
  2. הם אומרים לנו את האמת אודות המציאות.
  3. בהם חייבים להשתמש בצורה נכונה אם אנחנו רוצים לדעת את האמת.

כולנו מסכימים שאלו הן הנחות טובות. השאלה היא איך אתאיסטים יכולים להצדיק את ההנחות הללו אם אין אלוהים?
אם המטריאליזם האתאיסטי צודק, זה נראה שההיגיון עצמו נראה בלתי אפשרי. משום שאם תהליכים מנטליים במוחנו הם תגובות כימיות גרידא, אז אין שום סיבה להאמין בשום דבר (כולל בהשקפה המטריאליסטית). תגובות כימיות לא יכולות להעריך משהו כנכון או לא. תגובות כימיות לא חושבות בהיגיון אלא פשוט מגיבות.

לגבי היכולת שלנו לחשוב בהיגיון, ישנן שתי אפשרויות בלבד: או שהיא הגיעה מאינטליגנציה או שלא, כלומר דרך תהליך אקראי. אתאיסטים מאמינים כי השכל שלנו צמח מתהליך חסר חשיבה ללא התערבות אינטליגנטית מכל סוג שהוא. ברור שזה הגיוני יותר להאמין שהשכל האנושי נברא בצלמו של אלוהים. במילים אחרות, השכל שלנו יכול לתפוס את האמת ויכול לחשוב בהיגיון על המציאות משום שהוא נברא על ידי אדריכל האמת, המציאות וההיגיון עצמו.

לכן אתאיסטים צריכים לענות על שתי שאלות בסיסיות:

  1. מהו המקור למציאות הלא חומרית הזו (ההיגיון) שכולנו מניחים מראש לפני כל שיחה, דיון וחשיבה ומאשימים אחרים על כשלים כאשר הם לא פועלים על פיו?
  2. אם אין אלוהים ואנחנו שום דבר מלבד כימיקלים, למה שנבטח בחשיבה שלנו? שהרי בהשקפה הזו בני האדם חושבים בשביל "לשרוד", אין אמת בחשיבה אלא הישרדות, כולל בחשיבה כי אין אלוהים.

אז כיצד ההשקפה התאיסטית מסבירה את קיומם של החוקים הלוגיים והמתמטיים האבסולוטיים?

התאיזם מזהה את אלוהים, אשר הוא מעבר למרחב, והזמן והתקיים מנצח, כבסיס לחוקים האבסולוטיים הללו. החוקים הלוגיים הם חלק מטבעו הנצחי של אלוהים. החוקים מובנים בתוכו. לכן התאיזם מספק לא רק הסבר לקיומם של חוקים אלו, הוא גם מספק הסבר לטבעם ההכרחי, האבסולוטי והטרנסצנדנטלי של החוקים הללו. החוקים הלוגיים תמיד היו קיימים משום שאלוהים תמיד היה קיים.

אולי גם יעניין אותך: