האם כדור הארץ שטוח? בחינה מקראית ומדעית של קונספירצית "העולם השטוח"


המלצה על סרט דוקומנטרי בנטפליקס אודות מאמיני "העולם השטוח" (לחצו לטריילר)


אלו הדוגלים בקונספירצית "העולם השטוח" מתיימרים לעגן את עמדתם בכתבי הקודש ובמדע. בהתאם לכך, במאמר זה נבחן את הטיעונים המרכזיים של עמדת "העולם השטוח" ונראה כי מדובר בחוסר הבנה מקראית הנעוצה בפרשנות שגויה של פסוקים מסוימים, סילופם והוצאתם מהקשרם (חלק א'). כמו כן, נראה כי מדובר בבורות בתחום המדעי ונציג טיעונים בעד כדור ארץ כדורי (חלק ב'). לבסוף, נפריך טענות מרכזיות של קונספירצת העולם השטוח (חלק ג').

חשוב לציין כי במאמר זה נציג רק בקצרה ובתמצות את סיכום הדברים העיקריים והחשובים. זאת מאחר ויש המון מידע זמין ברשת האינטרנט שמפריך את טענות התומכים ב"עולם שטוח". נמליץ שוב על הסרט הדוקומנטרי בנטפליקס "Behind the Curve" שנכנס לתוך "כת השטוחיסטית" ופורס את תפיסת עולמם, הפוליטיקות הפנימיות ועוד. אחד הדברים המעניינים במובאים בסרט הוא הניסיון של ה"שטוחיסטים" בהוכחה מדעית כי העולם שטוח, זאת על ידי ניסויים מדעיים בעזרת ציוד יקר שרכשו לשם כך, ובאופן אירוני תוצאות הניסויים שהם עצמם עשו הוכיחו בדיוק את ההפך הגמור – שעולם איננו שטוח, אלא עגול.

 

למה זה משנה אם מישהו מאמין שהעולם שטוח?

לפני שנתמודד עם השאלה "האם העולם שטוח?", עולה שאלה מקדימה – האם זה בכלל משנה אם מישהו מאמין שהעולם שטוח או כדורי? הרי גם יש אנשים שמאמינים בהרבה דברים אחרים שהוכחו כלא נכונים, כמו לדוגמא כי קיימים "אנשי לטאה". אז מה ההבדל ולמה הפרכת קונספירצית "העולם השטוח" כן חשובה?

אולי באופן תיאורטי התשובה היא שזה לא משנה, אבל בפועל, יש השלכות מהותיות לאמונה בקונספירציה זאת. האמונה ב"עולם שטוח" בהכרח מובילה את תומכי הקונספירציה גם להאמין בכל מיני קונספירציות שנובעות מהצורך בתמיכה בקונספירציה הראשית; על מנת לתמוך בה.

לדוגמא, תומכי קונספירצית עולם שטוח חייבים להאמין כי העולם כולו, כולל כל ממשלות העולם, נס"א, האו"ם, האקדמיה, המדענים וכו' – מנסים כולם בכוונה להסתיר מהם ומכל מיליארדי בני האדם את העובדה שהעולם בעצם שטוח, עד כדי הפקה של תכנים (תיעודים מזוייפים, כגון תמונות לווין) שנועדו להפיל בפח את האנושות כולה. תומכי הקונספירציה נאלצים שלא להאמין בקיומם של אזורים מסויימים בכדור הארץ מאחר ועצם קיומם  נוגד את הקונספירציה שלהם (כגון אי-קיומם של הקטבים, ורבים מהם אינם מאמינים שמדינות מסויימות כגון אוסטרליה בכלל קיימות).

מתן גורודיש ואברהם ראובני - מובילי קונספירצית "העולם השטוח" בישראל
מתן גורודיש ואברהם ראובני – מובילי קונספירצית "העולם השטוח" בישראל

זוכרים את אילן רמון ז"ל שנפטר בהתפרקות מעבורת החלל "קולומביה" בפברואר 2003? זוכרים את חללית "בראשית" שהתרסקה על הירח בפברואר 2019? על פי תומכי קונספירצית "העולם השטוח", כל אלו אינם אלא בדייה ושקר שנועדו לעבוד על כולנו בעיניים: "החללית בראשית זה פייק וכל הזמן עבדו עלינו." (מתן גורודיש).

מה המשמעות של כל זה? שאי אפשר לסמוך על השלטונות, על האקדמיה (ולכן על מחקרים) ועל חוקרי מדע, ובעצם אי אפשר לסמוך על שום דבר ועל אף אחד – כי כולם משקרים להם ונגדם ולכן גם בוודאי רודפים אותם שהרי הם מפיצים "את האמת". פרנואידי משהו. ואם בעצם אין על מי לסמוך וכל הממשלות והשלטון משקרים לנו בעיניים – איך עלינו להגיב? במרד כוללני נגד הממשל והשלטון וביצירת כאוס כללי. בשורה התחתונה – כל קונספירציה מחביאה מאחוריה לא מעט תת-קונספירציות שמפשיעות באופן ישיר על המאמין בהן ועל תפיסת החיים שלו. דרך אגב, בוודאי לא תופתעו לגלות, אבל בקרב תומכי קונספירצית העולם השטוח לא בדיוק תמצאו פרופסורים או מומחים לפיזיקה – ולכן רמת הטיעונים שלהם היא בהתאם.

 

חלק א' – האם כתבי הקודש (התנ"ך והברית החדשה) מלמדים שהעולם שטוח?

תומכי קונספירציות "העולם השטוח" מבקשים לגבות את טענותיהם ע"י כתבי הקודש. הם מאמינים שאם שוללים עולם שטוח, אז שוללים את דברו של אלוהים. אם אכן כתבי הקודש היו מלמדים שהעולם שטוח, היה משקל כלשהו לטענתם. הבעיה היא שכתבי הקודש כלל לא מלמדים דבר שכזה.

רשימת הפסוקים הבאה מורכבת ממעל 100 פסוקים המשומשים לעתים תכופות כדי לנסות להוכיח שהכתובים מלמדים שכדור הארץ שטוח. אנו נחלק את כל הפסוקים לשלוש קבוצות.

 1. פסוקים שמשומשים על ידי עמדת העולם השטוח, שבכלל לא רלוונטיים לנושא וכלל לא משתמע מהם שכדור הארץ שטוח.
 2. פסוקים מעורפלים ביחס לצורת כדור הארץ.
 3. פסוקים שרק מתוך חוסר הבנה של העברית המקראית ניתן להסיק מהם שכדור הארץ לכאורה שטוח.

 

1. הקבוצה הראשונה.

-"העולם לא זז": דברי הימים א טז 30, תהלים לג 9, תהלים צג 1, תהלים צו 10, תהלים קד 5, תהלים קיט 89-90, ישעיהו יד 7, ישעיהו מה 18, זכריה א 11

גם אם זה היה נכון שכדור הארץ עומד ולא זז, לא נובע מכך שהוא שטוח. מאותו ההיגיון, ניתן גם להסיק שמחבר תהלים והצדיקים הם גם כן עומדים ולא זזים (תהלים טז 8, 121; קבה 1). אלא שזה ברור שמדובר בשפה פנומנולוגית (שפה שמתארת את מה שנראה לעין ולא את מה שמתרחש באמת: כפי שהחזאי בחדשות מסביר ש"השמש שוקעת" או "השמש זורחת").

-"השמש נעה, לא העולם": בראשית טו 12, בראשית טו 17, בראשית לב 31, שמות יז 12, שמות כב 3, שמות כב 26, ויקרא כב 7, במדבר ב 3, במדבר כא 11, במדבר לד 15, דברים ד 41, דברים ד 47, דברים יא 30, דברים טז 6, דברים כג 11, דברים כד 13, דברים כד 15, יהושע א 15, יהושע ח 29, יהושע י 27, יהושע יב 1, יהושע יג 5, יהושע יט 12, יהושע יט 27, יהושע יט 34, שופטים ח 13, שופטים ט 33, שופטים יד 18, שופטים יט 14, שופטים כ 43, שמואל ב ב 24, שמואל ב ג ,35 שמואל ב כג 4,  מלכים א כב 36, דברי הימים ב יח 34, תהלים נ א, תהלים קיג 3, קהלת א 5, ישעיהו מא 25, ישעיהו מה 6, ישעיהו נט 19, ירמיהו טו 9, דניאל ו 14, עמוס ח 9, יונה ד 8, מיכה ג 6, נחום ג 17, מלכי א 11, מתי ה 45, מרקוס טז 2, אפסים ד 26, יעקב א 11.

שוב, איך כל הפסוקים האלה מוכיחים משהו לגבי צורת כדור הארץ? אם כבר מדובר בפסוקים שהיו עשויים ללמד גאוצנטריות (שכדור הארץ במרכז ומסביבות השמש מסתובבת), אך גם זאת אי אפשר להסיק משום שמדובר בשפה פנומנולוגית.

-"השמש מפסיקה לנוע": ישעיהו ס 20, איוב ט 7, יהושע י 12-14, חבקוק ג 11.

גם אם לא היה מדובר בשפה פנומנולוגית, הפסוקים הללו לא מוכיחים שכדור הארץ שטוח.

 

2. הקבוצה השנייה.

"העולם הוא לא כדורי": ישעיהו מ 22,

המילה "חוג" היא בעלת משמעות של "מעגליות". פסוק זה מסתדר היטב עם כדור ארץ כדורי, אין כאן שום דבר שרומז על שטיחות.

"העולם נמדד עם קו לא עקומה": איוב לח 4-5

קוטר של כדור נמדד כקו. המרחקים בין נקודות על פני השטח שלו הם לינאריים (קילומטרים מטרים וכו'). לכן, מה הבעיה כאן?

"לעולם יש קצוות": דברים כח 49, דברים כח 64, דברים לג 17, שמואל א ב 10, איוב לז 3, איוב לח 13, תהלים מו 9, תהלים מח 10, תהלים נט 13, תהלים סא 2, תהלים סה 5, תהלים סז 7, תהלים עב 8, תהלים צח 3, תהלים קלה 7, תהלים ח 29, משלי יז 24, משלי ל 4, ישעיהו ה 26, ישעיהו כו 15, ישעיהו מ 28, ישעיהו מא 5, ישעיהו מא 9 ישעיהו מב 10, ישעיהו מג 6, ישעיהו מה 22, ישעיהו מח 20, ישעיהו מט 6, ישעיהו נב 10, ירמיהו י 13, ירמיהו טז 19, ירמיהו כה 31, ירמיהו כה 33, ירמיהו נא 16, דניאל ד 22, מיכה ה 4, זכריה ט 10, מתי יב 42, לוקס יא 31, מעשי השליחים יג 47

מאחר והמילה "ארץ" בפסוקים הללו מתייחסת לקרקע\יבשה, הביטוי "קצוות הארץ" מתייחס לקו החוף.[1]

"לעולם יש פינות": ישעיהו יא 12, התגלות ז 1

הטענה הזו לא מסתדרת עם האמונה שכדור הארץ הוא מעגל שטוח (כמו דיסק), משום שלצורה כזו אין פינות!

"רוחב הארץ": בראשית יג 17, איוב לח 18

בראשית יג 17 הוא דוגמה לכך שהמילה "ארץ" מתייחסת ליבשה. במילים אחרות, אלוהים אומר לאברהם: קוּם הִתְהַלֵּךְ בָּאָרֶץ לְאָרְכָּהּ וּלְרָחְבָּהּ כִּי לְךָ אֶתְּנֶנָּה. מדובר על הארץ המובטחת שאלוהים יעד לאברהם, לא מדובר על כל העולם, מדובר על ארץ כנען. אורך ורוחב הן מידות נורמליות לשטח יבשתי.

איוב לח 18- הִתְבֹּנַנְתָּ עַד-רַחֲבֵי-אָרֶץ הַגֵּד אִם-יָדַעְתָּ כֻלָּהּ. אלוהים שואל את איוב אם הוא מבין את הגודל של הארץ. כמובן שאיוב לא תפס את הגודל. בין אם מדובר על איזור מוגבל או כל העולם, לא נאמר שום דבר על הצורה של הארץ.

ישעיהו ח 8- וְחָלַף בִּיהוּדָה שָׁטַף וְעָבַר עַד-צַוָּאר יַגִּיעַ וְהָיָה מֻטּוֹת כְּנָפָיו מְלֹא רֹחַב-אַרְצְךָ עִמָּנוּ אֵל. כאן מדובר במפורש על שטח מוגבל-ישראל. כל מי שחי בישראל יודע שהשטח שלה הוא ממש לא שטוח.

 

3. הקבוצה השלישית.

"בכל הארץ יצא קַוָּם": תהלים יט 5

תרגום השבעים, הוולגטה והפשיטתא מתרגמים את המילה קום כ"צליל" או "קול" וזה מסתדר יותר עם ההקשר שמכיל הקבלה: בְּכָל-הָאָרֶץ יָצָא קַוָּם וּבִקְצֵה תֵבֵל מִלֵּיהֶם.

 

 

.

חלק ב' – ראיות נגד עולם שטוח ובעד עולם כדורי

 1.  אם הדוגלים בעולם שטוח לא מאמינים לתמונות של נס"א, הם יכולים לבחון את צורת כדור הארץ בעצמם. כל מה שעליהם לעשות הוא לקנות כרטיס טיסה לילית ממדינה צפונית בעולם למדינה דרומית (כך שהטיסה תעבור את קו המשווה). בזמן הטיסה, עליהם לפתוח את החלון ולהסתכל על קבוצת הכוכבים (Constellation), מה הם יראו? הם יראו שקבוצת הכוכבים לאט לאט מתהפכת, דבר שמחד, צפוי אם צורת כדור הארץ היא כדורית, ומאידך, לא צפוי כלל אם כדור הארץ היה שטוח.
 2. גם אתם יכולים להוכיח בפשטות שכדור הארץ הוא עגול. השוו מה אתם רואים בעזרת משקפת מקומה ראשונה במגדל מגורים, לעומת מה שתוכלו לראות מקומה 20. הנוף שהוסתר מעיניכם בקומה הנמוכה פשוט היה מעבר להתעקמות כדור הארץ. למעשה, הנה ניסוי פשוט יותר: לכו לחוף הים ביום בהיר ובזמן השקיעה, ותשכבו על החול עם הפנים לשמש. ברגע שהשמש נעלמת לגמרי מתחת לקו האופק, קפצו על הרגליים הכי גבוה שאתם מסוגלים ותראו איזה הקסם: קרני שמש אחרונות של שקיעה נוספת צצים לפתע עם הקפיצה![2]
 3. כאשר תכננו את גשר ורזנו בניו יורק, שמחבר בין סטטן איילנד לברוקלין, היו צריכים לקחת בחשבון את עקמומיות כדור הארץ: שני המגדלים עומדים במרחק של 1,300 מטר זה מזה ומאונכים לחלוטין לפני הקרקע, אך מי שילך לגשר וימדוד אותו יגלה כי המרחק בין היסודות שלהם קצר יותר ב-41 מילימטר מהמרחק בין חלקיהם העליונים.[3]
 4. בזמן ליקוי ירח, הצל של כדור הארץ (כאשר הוא נופל על הירח), הוא עיגולי. אך שימו לב שליקויי חמה לא תמיד מתרחשים כשהירח נמצא באותה עמדה בשמיים. אם כדור הארץ היה שטוח, לצל של כדור הארץ לא הייתה אותה צורה כאשר הירח הוא ישירות ממעל, כפי שהיא הייתה כאשר הירח היה קרוב יותר לאופק.
תמונות לאורך זמן של ליקוי ירח, שמראות בבירור את הצל הכדורי של כדור הארץ.
 1. אם העולם היה שטוח זה אומר שכאשר הייתה זורחת השמש, כל החלקים בעולם היו מוארים ולכן כל המדינות בעולם היו נמצאות באותו אזור זמן. אזורי זמן שונים מהווים הוכחה חזקה לכך שהעולם מקומר (לפחות בכיוון המזרח-מערב) ולא שטוח.
 2. בעיה נוספת עם טיעוני העולם השטוח היא שבתיאוריה שלהם הקוטב הדרומי איננו קיים. אך מה עם התחנה האנטארקטית אמונדסן-סקוט? היא נבנתה על ידי ארה"ב ומאוישת לאורך כל השנה, יש לה גם מצלמה שזמינה לכול העולם דרך האינטרנט.
 3.  השמש, הירח וכוכבי הלכת, נעים לאורך קו המכונה "האקליפטי" (מישור המילקה), אבל קו זה נע לכיוון דרום לעיניו של אדם הנמצא בקו רוחב X בצפון כדור הארץ, בעוד שקו זה (האקליפטי) נע לכיוון צפון כאשר אדם נמצא באותו קו רוחב X בחלק הדרומי של כדור הארץ (הכוונה היא לאותו מרחק מקו המשווה לכיוון צפון או דרום). כיצד ייתכן הדבר? מכיוון שכדור הארץ הוא כדורי.
 4. לוקח יותר זמן לטוס מניו זילנד לקנדה מאשר מניו זילנד לארגנטינה. מודל העולם השטוח לא יכול להסביר את זה.
 5. אם טסתם לקנדה אי פעם, אתם בטח מכירים את מגדל הCN TOWER בטורונטו. בכל רחבי טורונטו תוכלו לראות את המגדל כולו. אבל שימו לב שממדינת ניו יורק (Olcott, NY) אפשר לראות רק את החלק העליון של המגדל.

  עולם שטוח טורונטו

  מגדל הCN ממדינת ניו-יורק – ניתן לראות רק חצי ממנו.
 6. המיקומים והתנועות של הכוכבים כפי שהם נראים מהעולם שלנו סותרים את מודל העולם השטוח. המיקומים של הכוכבים תואמים בקלות את העובדה שהעולם כדורי. ניתן לייצג אותם במפת כוכבים כדורית שמקיפה את העולם כך:לעומת זאת, זה לא ברור איך זה מסתדר בעולם שטוח. רוב הדוגלים בעולם שטוח מסכימים על מודל כללי ששם את הכוכבים בכיפה מעל העולם ואת כוכב הצפון בראשו, כפי שזה נראה בתמונה:במבט ראשון מודל זה נראה עקבי, במיוחד בחלק הצפוני של העולם. לעומת זאת, ככל שמתרחקים מהקוטב הצפוני ככה העניינים מתחילים יותר להסתבך. העניין האמיתי הוא בחלק הדרומי של העולם, שם, כוכבים (כמו sigma octanis) תמיד נראים שהם נמצאים בדרום. במודל של עולם שטוח, הדרום הוא לא כיוון בודד ואין שום דרך להסביר איך כוכב הסיגמה אוקטניס, תמיד מופיע בדרום מכל מיקום בחלק הדרומי של העולם. אלו שדוגלים בעולם שטוח ניסו למצוא כל מיני הסברים לעניין הזה. אך ההסברים הללו מלאים בבעיות, והם מתעלמים מהנושא הרציני יותר אשר לא תוכלו למצוא לו הסבר בשום אתר או סרטון שלהם: למודל העולם השטוח אין מפת כוכבים. אלו שדוגלים בעולם שטוח לעולם לא הצליחו ליצור מפה עקבית של השמיים. שימו לב שבכל ההרצאות ביוטיוב ובמאמרים השונים ברשת שמקדמים עולם שטוח, אף אחד לא מראה מפה של השמיים עם המיקומים של הכוכבים. איפה כוכב הסיגמה אוקטניס יהיה במפה כזו? איפה בדיוק נמצאת הצלב הדרומי (שזו קבוצת כוכבים) במפה של עולם שטוח? העובדה היא פשוטה וברורה: אין שום דרך ליצור מפת כוכבים במודל של עולם שטוח, וזו הסיבה שלא תמצאו אותה.[4]

 7. לפי מודל העולם השטוח, השמש לעולם איננה "שוקעת", אלא חגה במעגלים מעל הארץ. כאשר מגיע הערב, מה שנדמה לנו כשקיעה (סיבוב כדור הארץ), הוא בעצם התרחקות לאחור של השמש. אם אכן כך היה הדבר, הצל על הבתים לא היה כפי שהוא – זאת אומרת צל על תחתית הבתים (ראו תמונה). בנוסף, השמש לעולם לא היתה משתקפת על חלקם התחתון של העננים, שהרי היא תמיד מעליהם. אך מספיק להביט על העננים בזמן השקיעה כדי להיווכח שהשמש כן משתקפת על תחתית העננים כאשר היא שוקעת (ראו תמונה).

  זו היא לא תמונה מהרשת שנערכה, אלא תמונה שאנחנו צילמנו בעצמנו בעזרת הטלפון בשעות שקיעה (מרץ 2021)

חלק ג' – מענה לטיעונים בעד עולם שטוח

1. אלו שדוגלים בעולם שטוח אוהבים להצביע על תמונות של דברים שנראים מרחוק למרות שהם כבר אמורים להיות מתחת לאופק. לעומת זאת, שימו לב שכמעט תמיד מדובר בתמונות של דברים על מים, שלעתים רחוקות (בדרך כלל באביב) יכולים ליצור היפוך טמפרטורה (אוויר קר מתחת לאוויר חם). דבר זה גורם לשבירה וכיפוף האור מסביב לקימור, כך שאנו רואים דברים שבדרך כלל לא נראים, במה שנקרא מיראז' (תופעה אופטית). מדובר בתופעה נדירה, ולרוב תמונות מאותו המקום תחת אותם התנאים לא תראנה את המיראז', גם בימים הכי בהירים. בנוסף לכך, אפשר לצמצמם את התופעה האופטית הזו כאשר העצם והצופה נמצאים מספר מטרים גבוה יותר, כך שקו התצפית כמעט חומק משכבת ההיפוך של הטמפרטורה. הערה חשובה: סרטונים, בניגוד לתמונות, מראים את שהחפצים שנמצאים רחוק בים משתנים במהירות (הם נוטים לנצנץ, להתהפך, וכו'), תודות לתנודות באוויר, כפי שהיינו מצפים מתופעת המיראז'. אנו תוהים מדוע אלו שדוגלים בעולם שטוח כמעט אף פעם לא מתעדים את התופעה הזו (שרואים חפצים שנמצאים במרחק שהוא מתחת לאופק) בסרטונים? אנו גם תוהים למה הם לא מודדים את זמן הזריחה והשקיעה של השמש, משום שכשהיא זורחת ושוקעת אנו לא באמת רואים אותה במקום שבו אנו מצפים לראות אותה. השמש זורחת קצת מוקדם יותר ושוקעת קצת מאוחר יותר ממה שהיינו מצפים בגלל השבירה האטמוספרית. במילים אחרות, כל שקיעה היא ביטוי לתופעת המיראז'!

אגב, כפי שניתן לשים לב מסרטונים של תומכי העולם השטוח, בעניין הזה הם אוהבים להצביע על "מחשבון העקמומיות", אבל מה שהם לא יספרו לכם, זה שניתוח העקמומיות ידוע כמושפע ממגוון של משתנים חיצוניים:

"הניתוח לעיל לא לוקח בחשבון את ההשפעה של האטמוספירה על מסלול ההתקדמות של הגל האלקטרומגנטי. למעשה, הגל לא מתפשט בקו ישר. עקב תופעות של שבירה בשכבות האטמוספירה, המסלול המתקבל קמור במקצת. לכן, האופק המתקבל עבור גל אלקטרומגנטי הנע דרך האטמוספירה, אינו שווה לאופק הגאומטרי. מקובל להכניס מקדם תיקון K במשוואה לעיל (להסבר מורחב ראו ערך רדיוס אפקטיבי), ואז מקבלים את הקירוב הבא:
d=V2KRh
בתנאי מזג אוויר רגילים עבור האור הנראה, מקובל להניח K=7/6. כלומר הטווח לאופק עבור האור הנראה גדל בכ-8% יחסית למהלך של קו ישר.
בתנאי מזג אוויר רגילים ועבור גלי רדיו, מקובל להניח K=4/3. כלומר הטווח לאופק עבור אות בגלי רדיו גדל בכ-15% יחסית למהלך של קו ישר. הטווח הזה מכונה גם אופק רדיו." (מתוך הלינק ששלחת).
בקיצור, היכולת לראות את האופק (וסיומו) תלוי במגוון של משתנים, כמו לדוגמא מזג האוויר. (ויקיפדיה, ערך "אופק")

2. אלו שדוגלים בעולם שטוח מנסים להסביר את המיקומים השונים של קבוצות כוכבים כתוצאה משינויי פרספקטיבה. לעומת זאת, משמעות הפרספקטיבה היא שעצם נראה גדול יותר ככל שהוא מתקרב, וקטן יותר ככל שהוא מתרחק. אבל קבוצות כוכבים לא משנות את הגודל שלהן כשהן משנות את המיקום שלהן-הן נשארות באותו גודל, משמע שהן לא מתקרבות או מתרחקות.

3. אלו שדוגלים בעולם שטוח טוענים שהביקור לאנטרטיקה הוא אסור (כי הדבר יוכיח לכאורה שכדור הארץ שטוח). אך למעשה זו טענה שקרית. הנה קישורים רלוונטיים לטיול באנטרטיקה:

https://www.chimuadventures.com/en-nz/destinations/antarctica

https://eclipsetravel.co.nz/antarctica/

https://www.peregrineadventures.com/en-nz/antarctica

https://www.antarcticaflights.com.au/

http://www.antarcticanz.govt.nz/scott-base/travelling-to-antarctica/

4.  אלו שדוגלים בעולם שטוח טוענים שכל התמונות של כדור הארץ הן מזויפות. הבעיה היא שיש הרבה מאוד תמונות של כדור הארץ מזמנים שלא היה בהם את הציוד הנדרש כדי לזייף את התמונות.

 

סיכום

כתבי הקודש כלל אינם מלמדים בשום מקום שהעולם הוא שטוח, והראיות מהניסיון ומן המדע מצביעות על כך שהוא כדורי. אחת התכונות של האמת היא שהיא תמיד תואמת את המציאות. בניגוד לכך, קונספירציית העולם השטוח כלל איננה תואמת את המציאות בשום צורה. הנה ניסוי פשוט: לכו לחוף הים ביום בהיר ובזמן השקיעה, ותשכבו על החול עם הפנים לשמש. ברגע שהשמש שוקעת ונעלמת לגמרי מתחת לקו האופק, קפצו על הרגליים לגובה לראות את הקסם: קרני שמש אחרונות של שקיעה "נוספת"!

 

הערות שוליים:

[1] Hannam, J. God’s Philosophers: How the Medieval World Laid the Foundations of Modern Science, ch. 4, Icon Books, London, UK, 2009.

[2] נלקח מתוך המאמר "איך אפשר לדעת שכדור הארץ עגול?": https://www.space.gov.il/node/131306

[3] נלקח מתוך מאמרו של ערן פוס "מה היה קורה אילו כדור הארץ היה שטוח?" מהאתר של מכון ויצמן.

[4] ראו כאן: https://www.spacecentre.nz/resources/faq/solar-system/earth/flat/star-map.html

אולי גם יעניין אותך: