יהודים משיחיים – אודותינו ואמונתינו

 

אָמַר לוֹ יֵשׁוּעַ: "אֲנִי הַדֶּרֶךְ וְהָאֱמֶת וְהַחַיִּים. אֵין אִישׁ בָּא אֶל הָאָב אֶלָּא דַּרְכִּי." (יוחנן יד 6)

אודות:

מרבית כותבי התכנים באתר זה הינם יהודים ("יהודים משיחיים") ונוצרים בעלי תארים מתקדמים בתחומי המדע, הפילוסופיה והתיאולוגיה. המכהנים כחוקרים, מדענים ופרופסורים פעילים בתחומם. בעוד אתר זה מתופעל בחסות המכללה למקרא, תכניו מגיעים ממקורות שונים. בנוסף, אין המכללה למקרא אחראית על פרסומות שונות המופיעות ברחבי הרשת ומכוונות אל האתר.

~ דברו איתנו ~


הצהרת אמונה:


אלוהים
– אנו מאמינים באלוהים אחד ("אלוהי ישראל", "אלוהי אברהם יצחק ויעקב"), המתואר בכתבי התנ"ך והברית החדשה. משמעות רבה בעינינו לעובדה שכתוב: "שְׁמַע, יִשְׂרָאֵל   יְהוָה אֱלֹהֵינוּ   יְהוָה אֶחָד", ולא "יהוה יחיד". בעברית מקראית, "אֶחָד" משמעו "אחדות". לדוגמא: "וַיְהִי-עֶרֶב וַיְהִי-בֹקֶר יוֹם אֶחָד" (בראשית א:ה). או, "עַל-כֵּן יַעֲזָב-אִישׁ אֶת-אָבִיו וְאֶת-אִמּוֹ וְדָבַק בְּאִשְׁתּוֹ וְהָיוּ לְבָשָׂר אֶחָד" (בראשית ב:כ"ד). כמו כן, ניתן לראות כי אלוהים מדבר על עצמו בלשון רבים, לדוגמא: "וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים נַעֲשֶׂה אָדָם בְּצַלְמֵנוּ כִּדְמוּתֵנוּ" (בראשית א:כ"ו). אלו הן כמובן רק דוגמאות כלליות, ואנו מכירים בעובדה כי "הנסתרות לאלוהים", אך בהתבסס על ההתגלות של אלוהים עצמו אלינו דרך כתבי התנ"ך והברית החדשה, אנו למדים שאלוהים הוא מעין אחדות מורכבת, המוצגת דרך "האב" (יהוה), "הבן" (המשיח) ו"רוח הקודש".

 


מדע – אנו מאמינים כי אלוהים נתן לאדם שתי התגלויות אותן אנו יכולים לחקור: כתבי הקודש, והטבע. אנו מאמינים כי אין סתירה בין הטבע לבין כתבי הקודש (להבדיל מפרשנות דתית של כתבי הקודש).
אנו מאמינים כי היקום והמציאות הקיימת סביבנו מכריזים את כבודו של אלוהים בורא היקום. אנו מאמינים כי בעזרת מדע, אקדמיה והשכלה גבוהה, ניתן ללמוד יותר על טבעו ואופיו של אלוהים, שהרי כל הטבע אותו אנו חוקרים, וכל אמת אבסטרקטית אותה אנו חוקרים – נבראו על ידי אלוהים.

 


כתבי הקודש – אנו מאמינים כי התנ"ך והברית החדשה הם "דבר אלוהים".
הכוונה היא שאנחנו לא מאמינים שספרים אלו "נפלו מן השמים" (כפי שמסורות דתיות מסויימות מלמדות), אלא ש-66 ספרי התנ"ך והברית החדשה נכתבו בהשראת רוח הקודש, בעזרתם של כ-40 מחברים שונים במשך למעלה מ-1600 שנה. אנו מאמינים כי כתבי הקודש המקוריים (להבדיל מתרגומים) הינם ללא טעויות. אנו לא רואים בכתבי הקודש כרשימה של חוקים והלכות (למען האמת, אחוז כמעט אפסי של כתבי הקודש מכיל בתוכו מצוות), אלא כאוגד של תיעודים על מערכת יחסים בין אלוהים לבריאתו, מהם ניתן לשאוב עקרונות לחיים ולהכיר את אופיו ורצונו של בורא היקום; אלוהי ישראל, אלוהי אברהם יצחק ויעקב.

 


ישוע המשיח – אנו מאמינים כי המשיח המובטח על ידי נביאי, מלכי וסופרי התנ"ך הינו ישוע מנצרת, אשר חייו ופועלו מתוארים בספרי הברית החדשה.
אנו מאמינים כי בהתאם לתנ"ך ולברית החדשה, שיא אהבתו של אלוהים אלינו באה לידי ביטוי במשיח, אשר הינו התגלמות אלוהים בבשר אלינו. הוא נתן לנו דוגמא לחיים מושלמים, היווה דמות לחיקוי, ונתן את חייו למוות כקורבן המכפר על חטאים (כפי הקורבן המכפר על חטאים שבבית המקדש) בעבור כל אלו אשר שמים את אמונתם ומבטחם בו.

 


בני אדם – אני מאמינים כי כולנו, כל בני האדם, יצורים בלתי-מושלמים הנאבקים תמידית ב"מגפת החטא". החטא הוא זה שגורם לנו לשים את עצמנו במרכז על חשבונם של אחרים ולפיכך לבצע בחירות אנוכיות הפוגעות בבריאה ובמערכות היחסים שלנו עם בני אדם אחרים. לכן, אנחנו לא יכולים להוות הפתרון לבעיה של עצמנו, אלא שאנו זקוקים לפתרון חיצוני, פתרון שלעומתינו, יהיה מושלם. לפיכך, ובהתאם לתנ"ך ולברית החדשה, על המשיח להיות מצד אחד אדם כמו כולנו, אך מצד שני מושלם, לא נגוע במגפת החטא – התגלמות אלוהים.

 


דתות – בעוד אנחנו מכבדים ורואים ביופיה של המסורת, התרבות, ההלכה, והמנהגים מסביבנו (אם של הדת היהודית, או של כל דת, עם ואומה). אנחנו לא מאמינים כי ביכולתם להרשים את אלוהים, לתקן לנו את הלב הנגוע במגיפת החטא או להעניק לנו סליחת חטאים. למען האמת, אנו מאמינים כי דתות בעיקרן מפרידות בין בני אדם, ולא מובילות אף אחד אל אלוהים.

 


ישראל – אנו מאמינים כי הן התנ"ך והן הברית החדשה מלמדים כי עם ישראל הוא העם הנבחר, על אף שדחה (זמנית) את המשיח. אנו מאמינים כי אדמת ארץ ישראל שייכת לאלוהים, אשר בחסדו בחר להעניקה לעם ישראל. בעוד אנו מאמינים כי זכותו של עם ישראל לחיות בארץ ישראל (ועל כן תמצאו משיחיים משרתים לצידכם כלוחמים ביחידות המובחרות ביותר בצה"ל).

 


תיקון עולם – יחד עם זאת, אנחנו גם מאמינים כי המלחמה האמיתית היא מלחמה רוחנית, והפרי של מלחמה זאת בא לידי ביטוי במלחמות פיזיות בין בני אדם. ולכן, הפתרון של כל קונפליקט וכל מלחמה חייב בראש ובראשונה להיות רוחני. אם בליבו של האדם מתאווה שנאה, זה לא יעזור אם נחרים ממנו כל הנשק ואמצעי לחימה, הוא עדיין ירים וילחם בעזרת מקלות ואבנים, ויהרוס מערכות יחסים בעזרת לשונו וגישתו. לכן, על מנת לקיים בחוץ שלום אולטימטיבי בין בני אדם, חייב תחילה להיות שלום רוחני בלב עם אלוהים; רק בני אדם שחוו את סליחת החטאים ואהבתו של אלוהים, מסוגלים באופן כנה ותמים להעניק אהבה וסליחה לבני אדם אחרים. שנאת האויב איננה הדרך לשלום, ישוע לימד שעלינו לאהוב גם את אלו ששונאים אותנו ולהתפלל בעדם, שהרי שנאה לא יכולה לגרש שנאה, רק אהבה יכולה.