שפיטה

"אַל תִּשְׁפְּטוּ לְמַעַן לֹא תִּשָּׁפְטו, כִּי בַּמִּשְׁפָּט אֲשֶׁר אַתֶּם שׁוֹפְטִים תִּשָּׁפְטוּ וּבַמִּדָּה אֲשֶׁר אַתֶּם מוֹדְדִים יִמָּדֵד לָכֶם. מַדּוּעַ אַתָּה רוֹאֶה אֶת הַקֵּיסָם אֲשֶׁר בְּעֵין אָחִיךָ וְאֵינְךָ שָׂם לֵב לַקּוֹרָה אֲשֶׁר בְּעֵינְךָ? אֵיךְ תֹּאמַר לְאָחִיךָ: 'הַנַּח לִי לְהוֹצִיא אֶת הַקֵּיסָם מֵעֵינְךָ', וְהִנֵּה הַקּוֹרָה בְּעֵינְךָ? צָבוּעַ! הוֹצֵא תְּחִלָּה אֶת הַקּוֹרָה מֵעֵינְךָ; אַחֲרֵי כֵן תִּרְאֶה הֵיטֵב וְתוּכַל לְהוֹצִיא אֶת הַקֵּיסָם מֵעֵינוֹ שֶׁל אָחִיךָ. אַל תִּתְּנוּ אֶת הַקֹּדֶשׁ לַכְּלָבִים וְאַל תַּשְׁלִיכוּ פְּנִינֵיכֶם לִפְנֵי הַחֲזִירִים, פֶּן יִרְמְסוּ אוֹתָם בְּרַגְלֵיהֶם וְיִפְנוּ וְיִטְרְפוּ אֶתְכֶם." (מתי ז 1-6)

 

בבשורה על פי לוקס, ישוע אמר: "הֱיוּ רַחֲמָנִים כְּשֵׁם שֶׁאֲבִיכֶם רַחֲמָן הוּא" והנביא מיכה אמר: " הִגִּיד לְךָ אָדָם מַה-טּוֹב וּמָה-יְהוָה דּוֹרֵשׁ מִמְּךָ כִּי אִם-עֲשׂוֹת מִשְׁפָּט וְאַהֲבַת חֶסֶד וְהַצְנֵעַ לֶכֶת עִם-אֱלֹהֶיךָ". הקריאה שלנו היא ללכת בצדקה, לעשות מה שנכון עם לב עניו ובדיוק כמו ישוע, לאהוב חסד! ובכן, מה זאת אומרת בפועל?

ראשית, ענווה. אני מבין שזה רק בחסד אלוהים ובאמצעות האמונה שלי במשיח שלו שנסלחו לי חטאיי ושהוצדקתי לפני אלוהים. כי בחסד נושעתם באמונה – זה לא הצדקה שנובעת ממעשינו כי אם מתנתו של אלוהים. כשהמחשבות שלך ממוקדות בחסד אלוהים, קל יותר לנהוג בחסד ורחמים כלפי אחרים. ועליך לאהוב חסד! בלי חסד היינו חסרי אונים אבל אלוהים ברוב רחמיו אהב אותנו אהבה גדולה. אפילו כשהיינו מתים בפשעינו, הוא החייה אותנו יחד עם המשיח. בחסד נושענו!

זאת הסיבה שזה כל כך מעליב את אלוהים כשאנחנו בוחרים לשפוט ולתקוף את האחים שלנו בשל שגיאותיהם. ישנו סיפור שישוע סיפר על עבד שהיה צריך ללוות סכום גדול של כסף מהמלך. זה היה סכום אסטרונומי! סכום הכסף בימינו היה שווה לשבע ביליון דולר! אותו העבד התחנן בפני המלך לרחמים והמלך החליט במקום להעניש אותו, להעניק לו חסד ולמחוק את חובו של 7 ביליון הדולרים, מדהים נכון? אך לאחר מכן, אותו עבד מצא את אחד האנשים שעבדו איתו שהיה חייב לו 10,000 דולר, הוא איים עליו קשות, חנק אותו ודרש שהוא ישלם לו את חובו. לאחר שאותו העובד התחנן בפניו לרחמים ולהארכת הזמן לתשלום החוב, העבד זרק אותו לבית הכלא!

המלך ששמע מה שקרה שינה במהירות את קביעתו בנוגע לעבד הרשע משום שהוא לא הפגין חסד ורחמים לזה שעבד איתו. הרעיון העיקרי מסוכם בנושא דומה, נושא הסליחה, עלינו לסלוח ולהפגין חסד כפי שאלוהים הפגין חסד כלפינו. פעמים רבות אנחנו מתרצים רכילות והפצת שמועות כדיבורים לא מזיקים. אבל ישוע אמר כי ביום המשפט ניתן דין וחשבון על כל מילה איוולת שיצאה לנו מהפה. מילים גאוותניות ושופטניות מחזיקות בחובן השלכות קשות בחיים הבאים. ובמיוחד המילים שנראות כשמועות לא מזיקות, פעמים רבות הורסות את חייהם של אלה שנשפטים.

השליח שאול כתב באיגרת אל הרומים: "מִי אַתָּה כִּי תִּשְׁפֹּט אֶת עַבְדּוֹ שֶׁל אַחֵר? הֲרֵי בְּעֵינֵי אֲדוֹנָיו הוּא עוֹמֵד אוֹ נוֹפֵל. אַךְ הוּא יַעֲמֹד, כִּי הָאָדוֹן יָכוֹל לַעֲזֹר לוֹ לַעֲמֹד". מעניין לשים לב כי הרבה מההערות השופטניות שלנו כלפי אחרים קשורות לאזורים האפורים של החיים. לרוב איננו שופטים חטא כי אם אישיויות והבדלים תרבותיים או מסורתיים. אם היינו בוחרים להתהלך באהבה וחפצים לשבח את האחר, לא היינו צריכים לדאוג לגביי הפרת המצווה של ישוע במתי ז'.

אז, האם אלוהים אומר לנו לא לשפוט אי פעם אדם, תחת כל נסיבות? מה עלינו לעשות כשאנחנו רואים את חולשותיו וחטאיו של האחר? עלינו להתפלל עבור אותו אדם באהבה ורחמים!

בעוד ששפיטה חריפה מגבירה את חוסר האהבה והאחדות בקהילה, תפילה מניעה את אלוהים לפעול ולהיות הכוח המאחד. כשאנחנו בוחרים להתפלל במקום לבקר, אנחנו נראה את אחדות המאמינים מתגברת ונוכל להיות אור לעולם הזה, כפי שיועדנו להיות.

אך, חזרה אלינו, קל להיות ביקורתי כלפי החטא והטעויות שאנחנו רואים בחייהם של אחרים ובו זמנית, לתרץ על החטאים האישים שלנו. אלוהים רוצה שאנחנו נשנא חטא לחלוטין, בייחוד החטא שנמצא בנו! הקורות האלה מטשטשות את הראייה שלנו ומעוותות את יכולת השפיטה שלנו. חלק מהעיוותים הללו הם צביעות וגאווה. צביעות היא להתנהג כאילו אנחנו משהו שאנחנו לא באמת. זה חושף את הרצון שלנו למצוא חן על ידי אדם אפילו במחיר של אי מציאת חן בעייני אלוהים. זה לחיות חיים שקריים ומשום שאנחנו לא אמיתיים, איננו יכולים להבחין במצבם האמתי של אחרים.

"קורות" אחרות יכולות להיות כל חטא ותאווה שאנחנו נותנים לו גישה לחיינו. ה"קורות" האלה יכולים לעוות את השפיטה שלנו ולגרום לנו לסגת בהליכתנו הרוחנית. דוד התפלל: "לב טהור ברא לי אלוהים… אֲלַמְּדָה פֹשְׁעִים דְּרָכֶיךָ". זה תמיד מתחיל בנו. הדבר הראשון שדוד ביקש היה שאלוהים יטהר אותו ואחר כך הוא יוכל לעזור לאחרים. אז האם עליי לחכות עד שאני מושלם בכדי לעזור לאחרים?

אם זוהי הגישה שלך, לעולם לא תוכל לעזור לאחרים. כולנו שבורים בדרך זו או אחרת וכל יום אנחנו מתחדשים ומטוהרים על ידי רוח הקודש. כשדוד התפלל את התפילה הזו של מזמור נ"א, הוא לא היה חופשי מחטא לשארית חייו אבל לבו התיישר והונמך לפני אלוהים. זכור את מה שאמר מיכה, עלינו לעשות צדק ולאהוב חסד וללכת בצנעה מול אלוהים. כשלבך ממוקד בעקרונות האלה, אלוהים יכול להשתמש בך בדרכים מדהימות!

רצונו של אלוהים הוא שנוכל לעזור לאחרים להתחזק במערכת היחסים שלהם איתו אבל האחריות הראשונית שלי היא כלפי עצמי ורק לאחר מכן לאלה הקרובים אליי. בהסתכלות על הפסוק בבשורה על פי מתי ז', ישוע קורא לאלה שאנחנו עוזרים "אחים". הרעיון שעומד מאחורי זה הוא שעלינו לתקן את השגיאות של אלו הקרובים אלינו כמו בני משפחותינו, חברים ואלה שאנחנו קרובים אליהם בקהילה שלנו. אנחנו לא צריכים לתקן מכרים רחוקים. הפסוק הבא גם מחזק את האמרה הזו: " אַל תִּתְּנוּ אֶת הַקֹּדֶשׁ לַכְּלָבִים וְאַל תַּשְׁלִיכוּ פְּנִינֵיכֶם לִפְנֵי הַחֲזִירִים, פֶּן יִרְמְסוּ אוֹתָם בְּרַגְלֵיהֶם וְיִפְנוּ וְיִטְרְפוּ אֶתְכֶם".

הנה מספר פסוקים שמשקפים את הערך הנעלה שיש בתוכחה הניתנת על ידי חבר, מספר משלי:

"נֶאֱמָנִים פִּצְעֵי אוֹהֵב וְנַעְתָּרוֹת נְשִׁיקוֹת שׂוֹנֵא".

“בַּרְזֶל בְּבַרְזֶל יָחַד וְאִישׁ יַחַד פְּנֵי-רֵעֵהוּ.”

"יֶהֶלְמֵנִי צַדִּיק חֶסֶד וְיוֹכִיחֵנִי
שֶׁמֶן רֹאשׁ אַל-יָנִי רֹאשִׁי".

בספר התגלות ישוע אומר: " אֲנִי אֶת אֲשֶׁר אֹהַב אוֹכִיחַ וַאֲיַסֵּר. לָכֵן הֱיֵה נִמְרָץ וַחֲזֹר בִּתְשׁוּבָה".

קיים כאן מתאם, קשירת כל המקרים הללו בלב מלא אהבה וחוכמה של אלוהים, יחד עם תיקון אלוהי באהבה שהוא יקר ערך. אך, יכול להיות שיש לך כוונות מאוד טובות לעזור לאדם שרק הרגע הכרת להפסיק לעשן, אבל בלי מערכת יחסים עם אותו אדם, הוא ירמוס על פניני החוכמה האלה ובמהרה תמצא עצמך באמצע קטטה.

כשישוע אמר "אל תשפטו" הוא לא אמר לנו להתעלם מהתנהגות חוטאת של אחרים, וגם לא לעצום את עינינו לחטא. הוא לא צידד בסובלנות כלפי דוקטרינות שגויות או קבלה מוחלטת של אילו שמלמדים אותם. הוא אמר לנו שאל לנו לקחת את אבני החן של הבשורה ולזרוק אותם בפני לצים. הוא גם ציווה עלינו לא לחלוק את אמיתות דבר אלוהים עם אלה שאנחנו יודעים שילעגו להם. לפעמים אלוהים יביא אותך לבשר את הבשורה לאדם זר, אך עלינו להיות כמו ישוע, מודרכים על ידי רוח אלוהים ולא חפצים להיות אלה שישנו את האחרים בכוחות עצמנו.

הקדש זמן להתפלל על מה שדיברנו. אולי אתה צריך לבקש סליחה על גישה שופטנית כלפי אחרים. אולי אלוהים מעיר את תשומת לבך ל"קורות" שאתה צריך להסיר מעינך. וייתכן שאתה יודע שאתה צריך עזרה אבל אינך יודע כיצד לעשות זאת. אנחנו צריכים להתפלל ולחיות חיים יחד עם מאמינים אחרים ועלינו להיות במערכות יחסים בכדי שנוכל לעזור ולהיעזר באחרים. אם אתה חלק מרשת החברים הוירטואלית שלנו ועדין לא חבר בקהילה מקומית, התחבר השבוע! הצוות שלנו יכול לקשר אותך עם מישהו מהאזור שלך לקבלת ייעוץ ותפילה. שאלוהים יברך אותך ושיהיה לך שבוע נהדר!

 

אולי גם יעניין אותך: